Statické laná

Statické laná rôznych priemerov, typov a materiálových prevedení vhodné pre záchranu zranených, manipuláciu s predmetmi a prácu vo výškach a nad voľnou hĺbkou. Spĺňajú najnáročnejšie požiadavky záchranárov, vojenské a špeciálne jednotky, výškových špecialistov, ktorí vyžadujú najvyššiu kvalitu pri každodennom nasadení.
Najčastejšie sa používa statické lano s priemerom 10 – 13 mm, nakoľko takmer všetky prostriedky a systémy osobného zabezpečenia používané pri prácach vo výškach (zlaňovacie brzdy, blokanty, zachytávače pádu a pod.) sú obyčajne prispôsobené pre tento priemer lana.

Podľa európskej normy EN 1891 sa statické laná označujú ako „nízkoprieťažné laná s oplášteným jadrom“. Podľa rovnakej normy sa delia na dva druhy – typ A a typ B.

Typ A
Typ A má požadovanú minimálnu pevnosť 22 kN a je určený pre činnosť vo výškach a nad vodnou hĺbkou, na záchranu, speleológiu a podobné činnosti.

Typ B
Typ B má nižšie parametre. Jeho minimálna pevnosť je 18 kN, má obvykle menší priemer a vyžaduje väčšiu starostlivosť pri používaní. Kde sa teda používa? Hlavne v situáciách a na miestach, kde je hmotnosť limitujúca – napr. expedície.